📞 0226 461 35 07 - 📬 info@zaferyapimuhendislik.com     

MERAK ETTİKLERİNİZ

Hafif çelik konutlar için ruhsat gerekli midir?

Ruhsat hafif çelik konutun yapılacağı bölgenin belediyesinin insiyatifindedir. Bazı belediyeler ruhsat isterken, bazı belediyeler ise ruhsat talep etmemektedirler. Özellikle kırsal bölgelere yapılan hafif çelik prefabrik konutlarda ruhsat ihtiyacı bulunmamaktadır.


Hafif çelik konutları Türkiye'nin her yerine yapabiliyor musunuz?

Türkiye'nin her yerinde hafff çelik konutları yapıyoruz. Ayrıca Dünya'nın bir çok bölgesinde tamamlanmış hafif çelik konut projelerimiz bulunmaktadır.


Hafif çelik yapıların, prefabrik yapılar dan farkı varmıdır?

Prefabrik yapılar, fabrikada üretilen panellerden oluşan modullerin sahada hızlı bir şekilde monte edilerek yapılar için kullanılmaktadır.


Ruhsat gerektiği durumlarda, ruhsatı kim alıyor?
Ruhsat ve yasal izinleri müşterimiz tarafından alınmaktadır. Genelde bölgeden seçilen bir mimari ofis bu tür görevleri üstlenmektedir. Bu ofis tarafından ruhsat almak için gerekli olan mimari, elektrik, mekanik projeler ve zemin etüdü yapılamaktadır. Konutun çelik prefabrik statik hesaplarını ise ücret karşılığında yapılmaktadır.


Hafif çelik yapıların, prefabrik yapılar dan farkı varmıdır?
Prefabrik yapılar, fabrikada üretilen panellerden oluşan modullerin sahada hızlı bir şekilde monte edilerek yapılar için kullanılmaktadır.

0,7-1,8 mm kalınlıktaki galvanizli sac kullanılarak yüksek teknoloji roll-form hatlarında özel olarak fabrikada şekillendirilen profiller, yapının kurulacağı sahada civata-somun ve vidalarla monte edilir. Daha sonra ise kaplama malzemeleri ve izolasyon malzemeleri ile yapının ileri kaba üretimi tamamlanmaktadır.


Branda ışık geçirir mi ? Aydınlatmaya ihtiyaç duyulur mu?
Bir çok germe yapı uygulamasında kullanılan branda branda ışık geçirgen olarak tercih edilmektedir. Işık geçirgen branda %80 oranında ışık geçirerek, yapının içinde dış ortamdaki gibi ferah bir atmosfer yaratılmasına neden olur.


Germe yapılar rüzgara, fırtınaya dayanır mı?
Germe Yapıları oluşturan çelik iskelet ülkemizde gerçekleşebilecek en yüksek rüzgar yüküne göre tasarlanmaktadır. Ayrıca daha sert iklim koşullara göre tasarlanmış yapılarımız da bulunmaktadır.


Kullanılan branda UV ışıklarını geçirir mi?
Brandalarımız UV ışınları filtrelemektedir.